Sport i uroda Zdrowie

Ból stawów? Przydatne produkty dla zdrowych stawów

Wyniki po pierwszej aplikacji. Ból stawów znika na zawsze choroby stawów są obecnie szeroko rozpowszechnione. Zapalenie, sztywność i ból znacznie pogarszają nasze samopoczucie, a przewlekłe zapalenie stawów może prowadzić do bardziej złożonych chorób.
Niestety, aktualnie nie ma radykalnego sposobu leczenia chorób reumatycznych, dlatego konieczne jest prowadzenie aktywnego trybu życia, jego utrzymanie i przestrzeganie określonej diety, która powinna zawierać zarówno witaminy, jak i białka w wystarczającej ilości. Dzisiaj zatem porozmawiamy o produktach, które są pomocne w bólu stawów.


Brokuł
Jest bogaty w beta-karoten, witaminę C, kwas foliowy, żelazo, potas. Ważne: jeśli już gotujesz brokuła, to zrób to maksymalnie szybko, jednak najlepiej jest jeść to warzywo w surowej postaci 2-3 razy w tygodniu.
Marchew
To kolejne warzywo o wysokiej zawartości witamin (przede wszystkim beta-karotenu). Marchewki powinny pojawiać się w menu na co dzień. Można jeść je na surowo, ale marchew gotowana również jest korzystna.
Zielenina
Pietruszka, koperek, kolendra, szczypiorek/zielona cebula itp. Zielenina zawiera dużo wapnia, kwasu foliowego, żelaza, witaminy C. Jedyne ograniczenie dotyczy szpinaku i jego bliskiego krewnego, czyli szczawiu, ponieważ w przypadku takich chorób, jak np. dna moczanowa, lepiej jest z nich zrezygnować. Resztę zieleniny należy dodawać do potraw każdego dnia.
Seler
Seler jest bogatym źródłem potasu, a także ma doskonałe właściwości przeciwzapalne. Ciekawe jest to, że korzystne właściwości mają zarówno korzeń, jak i część zielona tego warzywa. Seler należy jeść w surowej postaci 3 razy w tygodniu.
Banany
Pomogą również wyeliminować niedobór potasu. Jeśli nie masz problemów z nadwagą (pamiętaj, że banany są bardzo kaloryczne), możesz jeść banany codziennie lub co najmniej 3 razy w tygodniu. Są to słodkie owoce, na które osoby cierpiące na zapalenie stawów mogą sobie pozwolić nie tylko z przyjemnością, ale także przysporzą korzyści dla zdrowia.
Imbir
Ma potężne działanie przeciwzapalne. Jest w nim również bardzo dużo potasu. Dlatego nie tylko można, ale należy przyprawiać potrawy imbirem. Ogólnie rzecz biorąc, co tydzień warto zjadać 10 cm korzenia imbiru, jednocześnie wzmocni on układ odpornościowy podczas przeziębienia.
Porozmawiajmy również o najbardziej przydatnych daniach dla pacjentów z chorobami stawów.
 
Mięsna galareta
Galareta, przygotowana z miękkich chrząstek zwierząt i ryb, jest bardzo przydatna w procesie naprawy tkanki łącznej w naszych stawach. W rzeczywistości jest to najbardziej dostępne źródło glikozoaminoglikanów, tak zwanych „cegieł” naszej tkanki łącznej i płynu stawowego.
Zupy
W chorobach stawów nie można stosować do przygotowywania zup tłustych i nasyconych bulionem substancji ekstrakcyjnych. Dlatego bulion wegetariański, warzywny lub grzybowy, a także zupy mleczne, rybne, owocowe lub zbożowe będą znacznie lepsze. Co najważniejsze – warto je spożywać co najmniej 2 razy w tygodniu.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *